- Finanses.info - https://www.finanses.info -

Kas ir OCTA?

pic raxtam

Statistika liecina, ka ar katru gadu arvien vairāk un vairāk pieaug Latvijā reģistrēto transportlīdzekļu skaits. Tas nozīmē, ka ikdienas satiksmes plūsma kļūst arvien aktīvāka, tās dalībnieku skaits aug un līdz ar to var augt arī ceļu satiksmes negadījumu skaits. Visiem šiem transportlīdzekļiem, kas pārvietojas pa Latvijas ceļiem nepieciešama OCTA apdrošināšanas polise – tā nosaka likums, tāpēc arī OCTA ir viens no zināmākajiem apdrošināšanas veidiem. Tomēr, lai gan gandrīz visi transportlīdzekļu īpašnieki ir informēti par to, ka OCTA apdrošināšana auto ir nepieciešama, ne visi ir zinoši par to, kādas priekšrocības un garantijas sniedz OCTA.

Iegādājoties OCTA polisi jaunam, tikko reģistrētam auto, var rasties neskaitāmi jautājumi – ko, kā un kāpēc! Visnotaļ prātīgi ir mēģināt rast atbildes uz šiem jautājumiem, tā nodrošinoties ar nepieciešamo informāciju, kas būtu nepieciešama jebkuram autovadītājam un transportlīdzekļa īpašniekam. Tad nu mēģinām noskaidrot atbildes uz visbiežāk sastaptajiem jautājumiem! OCTA ir Sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana [1], ko regulē Latvijas Republikas likumdošana. Šāda apdrošināšana tiek noslēgta tikai Latvijā reģistrētiem transportlīdzekļiem un ir obligāta, lai piedalītos ceļu satiksmē, savukārt izsniegta Latvijā, OCTA darbojas visā Eiropas Ekonomikas zonā un Šveicē (ja ar auto dodaties ceļojumā pa Eiropu). OCTA polises galvenais uzdevums ir segt zaudējumus, ko ceļu satiksmes negadījumā transportlīdzekļa vadītājs ir nodarījis trešās personas īpašumam vai veselībai. Turklāt OCTA polise sedz arī morālā kaitējuma kompensāciju, ko cietušais var prasīt no negadījumā vainīgā transportlīdzekļa vadītāja.

OCTA apdrošināšanas prēmijas (cenas) apmērs ir atkarīgs no tā, kādus kritērijus izvirza viens vai otrs apdrošinātājs – par transportlīdzekļa vecumu, veidu, izmantošanas mērķiem, īpašnieka apdrošināšanas vēsturi un citiem riska faktoriem. Nereti tiek ņemta vērā arī transportlīdzekļa Bonus Malus klase. Visi šie un, iespējams – atkarībā no apdrošināšanas kompānijas [2], vēl citi kritēriji ir pamatā tam, kā veidojas apdrošināšanas prēmijas summa.

Vēl viens no aktuālākajiem jautājumiem ir OCTA darbības teritorija. Kā jau minēts iepriekš, iegādājoties OCTA transportlīdzeklim Latvijā, ar šo transportlīdzekli var droši doties braucienā uz jebkuru Eiropas Ekonomikas zonas valsti, esot drošam par sava auto civiltiesisko apdrošināšanu – OCTA darbojas arī šajās valstīs. Savukārt, ja Latvijā nav nepieciešams līdzi vadāt uzrādāmu OCTA polisi, tad dodoties uz ārvalstīm ar auto noteikti jāņem līdzi OCTA polise drukātā formātā. Bet, ja ceļojumā ar auto plānots doties uz Baltkrieviju, Krieviju, Ukrainu, Albāniju, Bosniju un Hercegovinu, Izraēlu, Irānu, Maroku, Moldovu, Maķedoniju, Melnkalni, Tunisiju vai Turciju – jāiegādājas Zaļā karte, lai pilntiesīgi piedalītos ceļu satiksmē šajās valstīs. Zaļā karte ir starptautisks apdrošināšanas līgums un to iespējams iegādāties uz laika periodu no 15 dienām līdz 12 mēnešiem. Tā ir aizsardzība līdzīgi OCTA polisei – attiecībā uz trešajai personai nodarītajiem zaudējumiem, kas radušies ceļu satiksmes negadījumā, Jūsu vainas rezultātā.

Tāpat būtiski atcerēties, ka, ikdienā braucot Latvijas teritorijā, OCTA apdrošināšana jāatjauno laicīgi. Tā kā polisi iespējams iegādāties uz termiņu 3,6,9 vai 12 mēnešiem (ilgākā laika termiņā, protams, izdevīgāk), prātā jāpatur polises darbības beigu datums. Par braukšanu ar transportlīdzekli bez OCTA polises tā vadītāju sagaida sods – 114 eiro apmērā, kā arī divi piešķirtie soda punkti. Gadījumā, ja izraisīts ceļu satiksmes negadījums ar auto, kuram nav OCTA polises [1] un šī transportlīdzekļa vadītājs atzīts par vainīgo negadījuma izraisīšanā – visi zaudējumi, kas nodarīti trešās personas mantai vai veselībai (cietušajam), jāsedz no savas kabatas. Šādi izdevumi krietni vien pārsniedz OCTA polises cenu, tāpēc daudz vienkāršāk, drošāk un praktiskāk ir nodrošināt sevi un savu auto ar OCTA polisi.