- Finanses.info - https://www.finanses.info -

Visbiežāk tiek viltotas 20 un 50 eiro banknotes

5856759241_0d163b7b63_z [1]

Visbiežāk tiek viltotas 20 un 50 eiro banknotes, informē banka Citadele, kuras inkasācijas darbinieki šogad no apgrozības izņēmuši 167 aizdomīgas eiro banknotes, pēc kā varam secināt, ka eiro banknošu viltojumu gadījumi ir biežāka parādība nekā iepriekš latiem.

“Iespēju atklāt un nodot Valsts policijas rīcībā aizdomīgo naudu mums galvenokārt palīdzējusi darbinieku profesionalitāte un speciālais kases tehnikas aprīkojums, bet aicinām katru būt vērīgam, pieņemot eiro banknotes veikalos, tirgū vai citviet. Diemžēl pastāv iespēja saņemt arī viltotu naudu. Pārbaudot aizturētās aizdomīgās eiro banknotes, izrādās, ka bieži vien ir iestrādāti daudzi no nepieciešamajiem elementiem, kā dēļ viltojumu ir grūti atšķirt,” atklāj bankas Citadele valdes loceklis Kaspars Cikmačs.

„Saņemot skaidru naudu, aicinām pārliecinieties par tās vizuālo noformējumu. Droši pagroziet, aptaustiet, kas ir vienkāršākais veids, kā pārliecināties par naudas īstumu, neizmantojot palīgierīces. Ja rodas kaut mazākās šaubas par iespējamo naudas viltojumu, atsakieties pieņemt. Bet, ja ir aizdomas, ka jūsu rokās ir nonākusi viltota naudaszīme, vērsieties komercbanku vai Latvijas Bankas klientu apkalpošanas centros, kur var aizdomīgo naudaszīmi pārbaudīt uz speciālām ierīcēm. Aizdomīgās naudaszīmes tiek nodotas policijai. Jāatzīst, ka viltoto eiro banknošu daļa kopējā naudas apgrozījumā ir niecīga, bet no jauna izlaistās kļūst aizvien drošākas pret viltojumiem, piemēram, šomēnes gaidāmā jaunā 10 eiro banknote,” norāda K. Cikmačs.

Bankas Citadele Inkasācijas dienesta apkopotā informācija liecina, ka viltotā 20 eiro banknotē visbiežāk nav iestrādāts dobspiedums, tādējādi ar tausti nevar sajust burtus “BCE ECB EZB EKT EKP” vai uzrakstu “20 EURO”. Tāpat šīs naudaszīmes metāliskā josla salīdzinājumā ar oriģinālu nav tik spīdīga, lai arī ir redzami nomināla cipari un eiro simbols. Tāpat viltotai banknotei reversā atkarībā no apskates leņķa nemainās attēla krāsa, ūdenszīme ir dzeltena, bet aizsargjoslā trūkst drukātā uzraksta “20 EURO”.

Vēl vairāk viltojuma pazīmju atrodamas rūpīgāk apskatot viltotu 50 eiro banknoti. Tai tāpat nav jau minētā dobspieduma, ūdenszīme ir izplūdusi, aizsargjoslā nav drukātā uzraksta “50 EURO”, vai arī šajā vietā redzami nesalasāmi simboli. Viltojumā metāliskajam attēlam nav krāsu pārejas, banknotes apakšā un zīmējumā mikroteksts nav izlasāms. Tāpat elementi, kas redzami no banknotes abām pusēm, var nesakrist. Vēl 50 eiro banknotes viltojumu apliecina arī fakts, ka nomināla krāsa banknotes reversā nemainās, vai arī nomināls aversā var būt rozā krāsā.

Sīkāk par eiro izskatu un pretviltošanas elementiem iespējams uzzināt Latvijas Bankas mājas lapā.