autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Zariņš: EM priekšlikumi OIK likvidācijai ir afēras piesegšana

Joprojām turpinās izmanīga obligātās iepirkuma kompenentes (OIK) afēras piesegšana, asās diskusijās Saeimā, norādīja deputāts Ivars Zariņš (S).

“Šajos Ministru kabineta noteikumos subsidētās elektroenerģijas nodoklis ir kā viena no izdevumu pozīcijām, kura komersantam ir jākompensē. Proti, tas nozīmē, ka, ja pie esošā regulējuma tiek ieviests subsidētās elektroenerģijas nodoklis, tad OIK slogs maksātājiem nevis samazināsies, bet palielināsies proporcionāli par šī nodokļa slogu, jo tagad šis slogs ir nevis OIK komersantiem, bet gan mums kā maksātājiem jānosedz. Tas ir pilnīgs absurds. Ekonomikas ministram tika prasīts, kādā veidā tad jūs nodrošināsiet, ja jūs runājat par tiesisko paļāvību, kādā veidā jūs to nodrošināsiet attiecībā uz komersantiem ar šādiem Ministru kabineta noteikumiem? Ekonomikas ministrija nebija spējīga uz to atbildēt,” norādīja Zariņš.

Pēc viņa sacītā, tieši tāpat Ekonomikas ministrija nebija spējīga atbildēt par to, kādā veidā tad Ekonomikas ministrija gatavojas izpildīt savus solījumus par OIK maksājumu sistēmas atcelšanu, ja valdība nav akceptējusi šos “zaļos sertifikātus”? “Proti, Ekonomikas ministrijas plāns bija, kādā veidā pasniegt, ka OIK maksājums tiek atcelts. Noslēpjot vienu viņa daļu pārvades tarifā, otru – “zaļajos sertifikātos”. Savukārt “zaļos sertifikātus” valdība neatbalstīja. Tas nozīmē, ka Ekonomikas ministrija pat nav spējusi sagatavot rīcības plānu, kā noslēpt OIK, ne tikai, kā viņu samazināt, bet pat kā viņu noslēpt. Un tas ir diezgan dramatiski. Ja Ekonomikas ministrijai prasīs: “Nu, kā tad jūs to domājat darīt, kādi tad ir varianti, ja “zaļo sertifikātu” nav?” Izrādījās, ka Ekonomikas ministrijai ir tikai divi varianti – vai nu šie “zaļie sertifikāti”, kurus valdība nav atbalstījusi, vai arī tad jāatstāj esošais maksājums. Lūk, viss Ekonomikas ministrijas pienesums no šīs darba grupas,” uzskata Zariņš.

“No visiem šiem pieciem pasākumiem, ko piedāvāja Ekonomikas ministrija, tikai viens pasākums tik tiešām varētu būtiski samazināt OIK slogu. Proti, tas ir: iekšējās peļņas normas pārrēķina kārtības izmaiņas, uz ko mēs jau bijām šeit norādījuši savā pieprasījumā, iepriekšējos pieprasījumos un pierādījuši, ka veids, kādā veidā Ekonomikas ministrija līdz šim ir īstenojusi šo pārkompensācijas pārrēķinu, šo iekšējās peļņas normas aprēķinu – viņš neatbilst ne ekonomiskajai loģikai, ne arī tam, Ekonomikas ministrija ir apsolījusi Eiropas Komisijai. Proti, ka šī pārkompensācijas pārrēķina rezultātā pārmērīgais atbalsts tiks novērsts, un ka pārrēķinot šo pārkompensāciju… rēķinot šo pārkompensāciju, vērā tiek ņemts viss komersantam sniegtais atbalsts, lai rezultātā šis atbalsts būtu samērīgs, nevis pārmērīgs. Proti, minimāli nepieciešamais, kāds ir vajadzīgs komersantam, lai, efektīvi strādājot šis bizness varētu atpirkties,” norādīja deputāts.

“Mēs uzskatāmi pierādījām, ka tas tā nav un norādījām uz pasākumiem, kas būtu jāveic. Ekonomikas ministrija savā ziņojumā ir iekļāvusi lielu daļu no šiem pasākumiem, piekrītot, ka tas tagad ir jādara, bet nez kāpēc paziņojot, ka šos visus pasākumus tā nedrīkst veikt, jo tas nav saskaņots ar Eiropas Komisiju. Tad nu mēs Ekonomikas ministrijai lūdzām parādīt, kur tad ir šī esošā kārtība, kura it kā esot saskaņota ar Eiropas Komisiju, ka Eiropas Komisija to ir akceptējusi? Ekonomikas ministrija nespēj to parādīt,” uzskata Zariņš.

Pēc viņa sacītā, Ekonomikas ministrija ir sapinusies savos melos. “Ekonomikas ministrija izveidoja darba grupu un nāca ar pilnīgi bezjēdzīgiem priekšlikumiem OIK afēras novēršanai, patiesībā OIK afēras piesegšanai. Un diemžēl Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs nespēja atbildēt, arī parlamentārais sekretārs nespēja atbildēt uz viņam uzdoto jautājumu, bet nodarbojas šeit ar pilnīgu demagoģiju un meliem,” uzskata Zariņš, pieprasot izvērtēt ekonomikas ministra Arvila Ašeradena rīcību saistībā ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma maksājumu sistēmas atcelšanu.

Kā zināms, obligātā iepirkuma komponentes maksājuma sistēmu varētu atcelt tuvāko trīs gadu laikā, atjaunojamo energoresursu ražošanai ieviešot citus atbalsta nosacījumus.

 

Pievienot komentāru