autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Krīzes parādu anatomija

Lai gan pagaidām nav būtiski pieaudzis komunālo un telekomunikācijas pakalpojumu saņēmēju parādnieku skaits un parāda apjoms, uzņēmumi rēķinās, ka nākotnē, krīzei ieilgstot, situācija var pasliktināties. Tomēr pret tiem iedzīvotājiem, kuriem jau ir izveidojies parāds, pakalpojumu sniedzēji patlaban nevēršas ar visu iespējamo bardzību – neveic parādu nodošanu parādpiedziņas kompānijām, pakalpojumu neatslēdz. Tai pašā laikā samazina vai vispār atceļ sodu par kavējumu, pagarina samaksas termiņu u.tml. Tomēr tas nenozīmē, ka parādi tiks norakstīti. Tie agri vai vēlu tāpat būs jāsamaksā, vēsta NRA.lv.

Latvijas valdība savā krīzes atbalsta paketē ir iestrādājusi pasākumus debitoru interešu aizsardzībai. Piemēram, viens no punktiem nosaka, ka maksājumu nokavējuma procenti laika posmā no šā gada 1. aprīļa līdz 1. septembrim nevar pārsniegt 6% gadā jeb 0,016% dienā, un pakalpojumu sniedzēji šo prasību ievēro.

Elektrību neatslēdz

„Latvenergo” komunikācijas direktors Andris Siksnis „Neatkarīgajai” uzsver, ka ārkārtas situācijas laikā klientu kavētu maksājumu apjoms nav pieaudzis. „Tā kā elektrības rēķins nav lielākā mājsaimniecību izdevumu pozīcija, lielai daļai klientu kopējie mājsaimniecības izdevumi ir pat samazinājušies līdz ar degvielas, ārpus mājas ēšanas izdevumiem, un tādējādi, iespējams, rēķina kāpums kopējo budžetu būtiski neietekmē. Pilnīgi noteikti šobrīd nevaram novērot, ka būtu būtiski mainījušās klientu iespējas norēķināties par elektroenerģiju. Protams, saprotot ārkārtējo situāciju, no savas puses esam atvērti meklēt abpusēji izdevīgus risinājumus ikviena klienta situācijā. Īslaicīgu grūtību gadījumā aicinām klientus sazināties ar mūsu klientu servisu, piemēram, portālā elektrum.lv, un iespējams vienoties par maksājuma plāna izveidi, sadalot aktuālo maksājumu,” skaidroja A. Siksnis. Šobrīd kavētajiem maksājumiem uzņēmums neaprēķina kavējuma procentus un šai laikā arī neveic elektroenerģijas piegādes pārtraukšanu vai parādu nodošanu uz parādpiedziņas kompānijām.

„Rīgas siltums” sodus šobrīd neuzliek

Šobrīd kopējais parāds AS „Rīgas siltums” ir nedaudz virs 8 miljoniem eiro un rēķinu nomaksa pagaidām ir līdzīga kā pagājušajā gadā, „Neatkarīgajai” atzīst „Rīgas siltuma” Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Linda Rence. Tomēr, pēc viņas teiktā, parādās signāli, ka kopumā situācija varētu pasliktināties, jo vairāk nekā 60 klientu, tai skaitā arī dzīvojamo māju pārvaldnieki, ir vērsušies AS „Rīgas siltums”, informējot par grūtībām norēķināties savlaicīgi.

„Šādu situācijas attīstību paredzējām, tādēļ jau martā, realizējot sociāli atbildīgu uzņēmējdarbību, tika izstrādāti atbalsta pasākumi klientiem. Pirmkārt, klientiem šajā apkures sezonas laikā par kavētiem maksājumiem netika atslēgta apkure. Otrkārt, ņemot vērā ārkārtējās situācijas iespējamo ietekmi uz klientu maksātspēju, „Rīgas siltums” šajā laikā neveic kavētiem maksājumiem līgumsoda aprēķinu. Domājot par rudeni un ziemu, ceram, ka klienti vasaras laikā spēs segt parādus, lai atbilstoši savām vajadzībām rudenī spētu uzsākt nākamo apkures sezonu. AS „Rīgas siltums” pateicas visiem klientiem, kas norēķinājušies par saņemtajiem pakalpojumiem! Aicinām arī turpmāk pēc iespējas nomaksāt rēķinus, domājot par nākamo sezonu, jo arī siltumenerģijas ražotājam tālāk ir jānorēķinās ar energoresursu piegādātājiem,” sacīja L. Rence.

Jāatgādina, ka AS „Rīgas siltums” ir samazinājusi siltumenerģijas tarifu Rīgā. Jau aprīlī stājās spēkā samazinātais siltumenerģijas tarifs 48,08 EUR/MWh bez PVN, kas ir par 7,4% mazāks, nekā iepriekš apstiprinātais siltumenerģijas tarifs Rīgā (51,90 EUR/MWh bez PVN). Plānots, ka siltumenerģijas tarifs šogad tiks samazināts arī otro reizi. SPRK tarifa izskatīšanai un apstiprināšanai ir iesniegts vēl par 5% samazinātais siltumenerģijas tarifs, proti, 45,69 EUR/MWh bez PVN.

Parādu piedāvā maksāt pakāpeniski

„Latvijas gāze” pagaidām atturas komentēt izmaiņas parādnieku skaitā un parādu apjomā, jo pēc „Latvijas gāzes” sabiedrisko attiecību speciālistes Anastasijas Peteres teiktā, no krīzes sākuma ir pagājis pārāk īss laiks. „Kā sociāli atbildīgs uzņēmums mēs, protams, izturamies ar sapratni pret esošo situāciju valstī, tāpēc katrs gadījums tiks izskatīts individuāli. Ja redzam, ka klients līdz šim ir godprātīgi maksājis rēķinus, bet Covid-19 izraisītās krīzes dēļ sastapies ar īslaicīgām finansiālām grūtībām, esam pretimnākoši. Piemēram, ja klients nevar apmaksāt visu parādu uzreiz, iespējams vienoties par parāda pakāpenisku nomaksu. Parāda nomaksas termiņš klientiem var būt atšķirīgs,” „Neatkarīgajai” sacīja A. Petere. Tas gan nenozīmē, ka šajā situācijā var apzināti veidot parādus un par to nekas nedraudēs. „Latvijas gāze” mājsaimniecībām šobrīd ir samazinājusi nokavējuma procentu likmi līdz 6 procentiem gadā jeb 0,016 procenti par katru kavēto dienu. Savukārt biznesa klientiem nokavējuma procentu likme šobrīd ir noteikta 8 procenti gadā no kopējās parāda summas.

Krīzē nonākušiem rod īpašus risinājumus

Arī ārkārtējā situācijā bez elektrības, gāzes, ūdens un siltuma neiztikt. Tāpat vitāli svarīgi ir telekomunikāciju pakalpojumi. SIA „Latvijas mobilais telefons” Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Valdis Jalinskis „Neatkarīgajai” atzīst, ka šādā starptautiska un nacionāla mēroga krīzes situācijā uzticamiem mobiliem sakariem ir liela nozīme gan valstiskā mērogā (piemēram, iedzīvotāju apziņošanai), gan attālinātam darbam un mācībām, gan arī saziņai ar saviem tuvajiem. Tāpēc LMT galvenais uzdevums šobrīd esot nodrošināt sakaru nepārtrauktību un pieejamību.

„Domājot par īslaicīgās finanšu grūtībās nokļuvušajiem klientiem, LMT individuāli izvērtē katru situāciju pēc būtības, piedāvājot atbilstošākos risinājumus. Tāpēc, ja klients apzinās, ka nevarēs pildīt savas saistības, aicinām uzreiz sazināties ar mums. Mēs izskatīsim klienta pieteikumu un individuāli izvērtēsim radušos situāciju. Šādos gadījumos neierobežosim pakalpojumu darbību un kopā ar klientu meklēsim risinājumus (rēķinu apmaksas termiņa pagarinājumu, jauna maksājumu grafika izstrādi iekārtu nomaksai, kavējuma soda naudu nepiemērošanu u.tml.),” uzsver V. Jalinskis

Pēc viņa teiktā, kopumā LMT klienti atbildīgi izturas pret savām saistībām arī krīzes laikā, bet vairākiem simtiem privātpersonu un uzņēmumu LMT jau atradis šādus īpašus risinājumus.

LMT atgādina: ja radusies situācija, ka klients nevar samaksāt norādītajā termiņā un apjomā, savlaicīgi jāsazinās ar uzņēmumu, izmantojot pašapkalpošanās vietni „Mans LMT”, rakstot e-pastā info@lmt.lv vai nepieciešamības gadījumā zvanot pa diennakts bezmaksas tālruni 8076 8076. Turklāt, tā kā ne visi klienti ir gatavi pielāgoties attālinātai apkalpošanai, joprojām darbojas arī vairāki klientu centri visā Latvijā.

Daļai klientu par rēķinu apmaksu jāatgādina

„Tele 2” lēš, ka pagaidām straujš klientu skaita pieaugums, kuriem būtu grūtības ar rēķina apmaksu, nav novērojams. „Tele2” sabiedrisko attiecību vadītājs Oskars Fīrmanis gan pieļauj, ka nākotnē varētu pieaugt to klientu skaits, kuriem būs sarežģījumi ar rēķinu apmaksu, jo jau tagad pie uzņēmuma vēršas cilvēki ar lūgumu atlikt maksājumu. Tās lielākoties esot personas, kurām šobrīd ir sarežģījumi ar darbu un ienākumi ir samazinājušies.

„Klients, kurš iepriekš ir godprātīgi pildījis savas saistības un nav būtiski kavējis maksājumus, bet kuram tagad ir problēmas ar rēķina apmaksu, var vērsties pie „Tele2” un lūgt rēķina apmaksas termiņa pagarinājumu vai arī maksāt rēķinu pa daļām. Klienti to var izdarīt, zvanot uz klientu apkalpošanas dienestu, vai „Tele2” pašapkalpošanās portālā mans.tele2.lv,”sacīja O. Fīrmanis.

Pēc uzņēmuma aplēsēm, parasti rēķinus laikā nesamaksā aptuveni 3 procenti no klientiem, bet pēc atgādinājuma lielākā daļa tomēr samaksājot.

Rēķinās ar parādnieku skaita pieaugumu

„Bite” rēķinās, ka šajā krīzes situācijā var pieaugt to klientu skaits, kas nevarēs laikus norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, tomēr, pēc „Bite Latvija” sabiedrisko attiecību projektu vadītājas Unas Ahunas-Ozolas teiktā, vēl ir pāragri spriest par krīzes radīto ietekmi uz klientu maksātspēju.

„„Bite” ir atvērta dialogam ar klientu, lai atrastu labāko risinājumu situācijā, ja klients ir nonācis finansiālās grūtībās. Katra klienta situācija un piemērotais risinājums tiek izskatīts individuāli. Tāpēc aicinām ikvienu klientu, kurš jūt, ka jebkādu iemeslu dēļ var tikt kavēta rēķina apmaksa, sazināties ar mūsu klientu atbalsta centru, lai rastu kopīgu risinājumu situācijai,” bilda U. Ahuna-Ozola.

Ilze Šteinfelde

Pievienot komentāru